První notebook pro dítě?

S klukama jsme se rozhodli, že dáme tip rodičům, kteří chtějí koupit první notebook pro dítě tzv. na naučení. Protože nejsme spisovatelé ale taky rodiče a taky "ajťáci", berte tento článek spíše jako praktickou radu.

Takže co koupit?

Optimální je koupit repas, to jednoznačně. Protože seženete kvalitní, odolný a přitom levný notebook do 5000 Kč se zárukou. Vyberte model s displejem o velikosti 12" nebo 14", s rychlejším SSD diskem o kapacitě aspoň 128 GB nebo 240 GB a klidně se 4GB RAM paměti a Windows 10. 

Na takovém notebooku si v pohodě zahraje třeba Minecraft, Roblox nebo jiné méně náročné hry. Naučí se základní práci s internetem, pustí si oblíbený film nebo seriál na Disney+. Pokud bude třeba, můžete na něm řešit i věci do školy. Na 1. stupni zkrátka není potřeba žádné výkonné dělo.

Neřešit zbytečnosti.

Vůbec neřešte grafiku, ta stačí integrovaná a má ji každý notebook z naší nabídky. Jestli Vám přijde 4 GB RAM málo, můžete připlatit za 8 GB ale pro začátek to není úplně potřeba. Upgrade vám navíc rádi uděláme i později. 

Operační systém a bezpečnost?

Určitě kupte notebook s Windows 10 protože ten je u nás pořád nejrozšířenější. Starší Windows 7 už raději ne a Windows 11 je opět trochu zbytečný navíc notebooky do 5000 Kč ho více méně nebudou podporovat. Než dáte notebook ratolesti do ruky hodí se nastavit pár základních věcí, například právo instalovat má jen administrátor (rodič), omezit přístup na některé sociální sítě a webové stránky dle uvážení atp. Pokud nevíte jak, klidně nám to můžete napsat do objednávky a my Vám notebook takto už nastavíme. 

Závěrem...

Myslete na to, že vybíráte notebook pro dítě nikoliv pro sebe, proto nepřeplácejte výkon, který dítě zatím nepotřebuje a raději vyražte za ušetřené peníze někam na výlet.