Záruka na baterii u repasovaného notebooku

Jmenuji se Martin a vytvořil jsem pro vás tento článek, po jehož přečtení budete vědět, jak jsou na tom baterie u našich repasovaných notebooků a jak je to se zárukou.

Záruka vs Životnost u baterií aneb oblíbená blamáž zákazníka.

Většina zákazníků vůbec neví, že tyto dva na první pohled stejné výrazy mají úplně jiný význam a pravděpodobně to neřeší, dokud nevznikne problém. Mnoho prodejců a překupníků "repasovaných" notebooků této nevědomosti ráda využívá v jejich prospěch.

Udělejme si v tom jasno.

Ze všeho nejdříve musíte vědět že Záruka a Životnost na první pohled sice vypadají stejně ale mají úplně jiný význam!

ZÁRUKA

Z legislativního hlediska Záruka znamená, že baterie funguje a nic víc. Jinak řečeno, baterie musí po dobu její záruky, či záruky notebooku fungovat. Pokud notebook běží na baterii pět minut nebo minutu a pak se vypne, je to z legislativního hlediska stále v pořádku.

To je "super" že?. Ani netušíte, jak toho jiní prodejci a překupníci rádi využívají, a to nejen v oblasti repasovaných notebooků ale i ti, kteří prodávají nové :D.

Pozor!! Někteří prodejci "repasů" Vám prodají notebook ale v obchodních podmínkách mají uvedeno, že baterie není součástí dodávky. Někteří zase pro jistotu tam o bateriích nepíšou ani slovo a pošlou Vám notebook sice s baterií ale když pak budete reklamovat, že vydrží 5 minut máte smůlu. Proč? Baterie přece funguje a nic víc!

Jak je to se zárukou u nás?

Všechny naše repasované notebooky prodáváme včetně baterie! Na baterii se vztahuje záruka 24 měsíců! 

Kdy je čas baterii reklamovat:

    1. pokud tzv. vyteče, nafoukne se, přehřívá se
    2. pokud bez připojení adaptéru notebook není schopen fungovat - nezapne se.
    3. během prvních 6 měsíců od zakoupení klesne kondice baterie na 50% a méně
    4. během 2 let od zakoupení tzv. "umře" = nepůjde vůbec nabít.
    5. hlásí v systému plné nabití ale reálně nevydrží ani 30 minut.

Pokud nastane jedna z výše uvedených situací, pravděpodobně se jedná o vadu baterie a stačí podat reklamaci online

ŽIVOTNOST

Z legislativního hlediska vyplývá, že Životnosti baterie je definice toho jak se baterie bude chovat po dobu jejího užívání. Výrobce by měl udávat za jakých podmínek bude baterie při běžném užívání postupně ztrácet kapacitu. Minimálně musí výrobce uvést jaká je životnost ve smyslu jejího chování jako nové. Například, že životnost nové baterie je 6 měsíců – po tu dobu se chová jako nová, tedy po dobu 6 měsíců má 100% kapacitu, či téměř 100% (tolerance je do cca 95%).

Poznámka: Na nové nabíjecí baterie je záruka běžných 24 měsíců. Dle judikátu Okresního soudu v Příbrami, sp. zn. 10 C 230/2011 by standardní pokles kapacity baterie po 24 měsících měl být cca 50%. Vyplývá tak z norem ČSN EN 61951-1a a ČSN EN 61951-2.

Praxe je zavádějící...

Pro běžného zákazníka je jen velmi obtížně dohledatelné, jakou životnost uvádí výrobce u té konkrétní baterie, která je v notebooku nainstalována. 

Pozor!! Pokud si kupujete "repasovaný" notebook u jiných prodejců, kteří Vám nejsou schopni garantovat životnost alespoň 60% a více, může se stát, že baterie bude v žalostném stavu a bude Vás čekat její výměna velmi brzy a zcela mimo záruku.

Jak je to s životností u nás?

Většinou naše notebooky mají 70% - 95% původní životnosti, zřídka kdy min. 60% avšak i v takovém případě se pohybuje výdrž +/- 2 hodiny (např. přehrávání videa online přes Wi-Fi). Držíme originální baterie dokud to jde a je to bezpečné, pokud ale mají při testech méně než 60% nebo vykazují kolísání napětí případně se přehřívají, automaticky dostanou funkční baterku s vyšší kapacitou.

TIP - Nová neoriginální baterie, může vykazovat životnost 100% ale výdrž bude podobná jako u originální původní baterie s životností 60-95%.Neoriginální baterie rovněž nemusí podporovat všechny diagnostické funkce a v některých případech je nelze kalibrovat. 

O tom jak prodloužit výdrž u notebooku si můžete přečíst v našem článku - Výdrž baterie u repasovaného notebooku.

Doporučení na závěr.

Budete-li kupovat repasovaný notebook u jiných prodejců, zjistěte si, jestli Vám garantuje životnost nad 60%, a zda Vám notebook prodává vč. baterie (musí být minimálně uvedeno v obchodních podmínkách nebo na faktuře) Pokud toto prodejce nikde neuvádí, počítejte s tím, že v případě problému s baterií máte s reklamací smůlu.