Typy procesorů

Procesory od Intelu Core i3, Core i5 a Core i7 patří mezi nejběžnější, které najdeme v počítačích z naší nabídky. Nyní se společně podíváme jaké konkrétní rozdíly v nich jsou pokud budeme porovnávat stejnou generaci. Jak již název napovídá, vyšší číslo je výkonově lepší, my se ale podíváme více do hloubky.

Intel Core i3

Předchozí generace procesorů Core 2 Duo byla sice oblíbená ale v dnešní době již můžete narážet na limity z hlediska výkonu. Toto může v určité chvíli platit i o dnešních procesorech Intel Pentium či Celeron a proto je vhodné uvažovat o posunu do vyšších pater výkonu. Tím může být výše zmiňovaný procesor Intel Core i3. Jedná se sice o nejlevnější řadu z vyspělých procesrů Intel Core, ale svým výkonem jistě postačí na kancelářskou činnost a stále budete mít rezervu ve výkonu.

Velmi zajímavou funkcí u procesorů Core i3 a také dvoujádrových Core i5 procesorů je funkce Hyper-Threading, ta umožňuje aby jedno jádro zvládlo vypočítat dvě vlákna současně. Toto může být při multitaskingu či práci s multimédii. Oproti procesorům Core i5 a Core i7 zde chybí funkce TurboBoost, tedy krátkodobé zvýšení pracovní frekvence a je zde nutné počítač s menší vyrovnávací pamětí.

Tyto procesory lze doporučit do základních domácích či kancelářských počítačů i pro méně náročnou práci s multimédii. V kombinaci s SSD diskem se jedná o ideální volbu v poměru cena / výkon.

Intel Core i5

Jedná se o nejběžnější model procesorů z naší nabídky, který bez problémů zvládne většinu z požadavků běžného i náročnějšího uživatele počítače. Procesory Intel Core i5 mohu být dvoujádrové a čtyřjádrové. U dvoujádrových stále nalezneme výše zmíňenou funkci Hyper-Threading jako u procesrů Core i3, ale je zde navíc také funkceTurboBoost.

Zajímavější jsou ale tzv. plnotučné Core i5, které mají čtyři fyzická jádra a vyšší vyrovnávací cache paměť. Úkolem této paměti je urychlit tok dat mezi pamětí a procesorem. V porovnání např. s procesorem Intel Core i3-2120 s vyrovnávací pamětí 3MB je na tom čtyřjádrová i5-2400 výrazně lépe, jelikož má již 6MB vyrovnávací paměti, čtyři fyzická jádra a také funkci TurboBoost.

Pokud tedy chcete výkonější počítač, který zvládne i náročnější práci a také třeba hraní her je volba procesoru Core i5 dobrou volbou. V kombinaci s dedikovanou grafickou kartou např. nVidia GeForce GTX 1050 se jedná o sllušný herní základ pro nenáročné uživatele.

Intel Core i7

Jak již název napovídá, jedná se o nejvýkonější ale také nejdražší procesory od Intelu které najdete v našich počítačích. Počet jader může být až 8, velikost vyrovnávací cache paměti je obvykle 8MB a 12MB. Ty nejvyšší frekvence mohou dosahovat úctyhodných 4,2 GHz.

Procesory Core i7 jsou určeny náročným uživatelům, jsou vhodné pro víceúčelové úkoly, náročná multimédia jako je střih videa či náročné počítačové hry. Reálný nárůst výkonu oproti procesorům Core i5 je ve většině aplikací okolo 30%. Je tak na zvážení, zda za cenu vyšších pořizovacích nákladů a také vyšší spotřebě je pro nás tento procesor vhodný. Na drtivou většinu aplikací si vystačíme i s procesorem Core i5 avšak ve specifických operacích se může Core i7 vyplatit.

 

Závěrem je třeba zmínit, že procesor je sice mozkem počítače a velmi důležitou součástí, nesmíme ale zapomínat na další komponetny jako je operační paměť RAM a zejména pevný disk. Vše je třeba mít vyvážené, výkonný procesor není záruka dobře fungujícího počítače.