Rozlišení displeje notebooků a monitorů

Rozlišení je množství bodů ( též také pixelů )  v digitálním obraze. Pokud někde v parametrech uvidíte např. 1366 x 768 tak vězte, že první číslo značí počet sloupců a druhé počet řádků. Můžeme obecně řict, ( při zachování stejné úhlopříčky ) čím větší je rozlišení, tím bude kvalitnější a jemnější obraz (uvidíte více detailů).

HD Ready icon

V současné době je nejnižším standardem rozlišení 1366 x 768 bodů, tzv. HD Ready. Toto rozlišení je dostačující pro LCD monitory s úhlopříčkou do 20", resp. pro LCD monitory u notebooku do 14". O stupeň výše je pak rozlišení 1600 x 900 bodů, tzv. HD+. Jední se o něco zajímavější variantu k výše zmíněným úhlopříčkám, v dnešní době ale není již příliš běžné.

fullhd_icon_recomp_logo

Za běžný standard se v dnešní době považuje rozlišení 1920 x 1080 bodů. S tímto rozlišením si velmi dobře vystačíte pokud zvažujete nákup LCD monitoru s úhlopříčkou 20"-24", resp. u notebooku 14"-17". Obecně lze tvrdit, že s vyšším rozlišením se vám na plochu vejde více objektů, což může být často velká výhoda.

4kvs2K_recomp_1120

 Existují však další desítky typů rozlišení s kterými se ale u repasované techniky zatím moc nesetkáváme. Přesto by bylo dobré se o nich alespoň zmínit. Přehled dalších rozlišení poskytuje následující tabulka.

Rozlišení_recomp