POZOR ZMĚNA! Od 2.3. je naše prodejna na Letenském náměstí TRVALE UZAVŘENA z důvodu STĚHOVÁNÍ! Objednávky expedujeme dál v běžných časech. Děkujeme za pochopení a těšit se na Vás budeme v nové prodejně!

Pevný disk SSD nebo HDD?

Při výběru notebooku nebo stolního počítače si jistě kladete otázku jaký typ úložiště zvolit. Na výběr máte nejčastěji ze dvou variant, rychlého SSD s nižší kapacitou, nebo pomalejšího velkokapacitního HDD. V tomto článku si vysvětlíme hlavní rozdíly mezi oběma typy těchto úložišť a nakonec poradíme co vybrat.

Klasický plotnový HDD

Princip fungování tohoto typu pevného disku ( HDD z anglického Hard Disk Drive ) je pro představu relativně jednoduchý. Můžeme si jej představit jako krabičku nejčastěji o velikosti 3,5" ( pro stolní počítač ) nebo 2,5" ( pro notebook ) ve které najdeme několik ploten a čtecí/zápisové hlavy. Na plotny se ukládají informace pomocí magnetické indukce. Ty se otáčejí nejčastji rychlostí 5400 nebo 7200 ot./min a hlava na nich vyhledává sektory na kterých jsou požadovaná data.

Výhodou takových HDD disků oproti SSDčkům je jednoznačně možnost velké kapacity za málo peněz. Je to dáno tím, že se do jednoho disku vejde několik ploten a výroba takového disku je relativně levná. Další neméně podstatnou výhodu

Nevýhodou je především jejich rychlost, tyto disky mají omezené maximální otáčky a rychlost čtecí hlavy je také limitem. Méně podstatné je pak to, že jsou hlučnější a mají výšší spotřebu než SSD. Z toho vyplívá, že použití klasických HDD disků je doporučeno pro nenáročné uživatele.

SSD disk

V případě SSD disků by bylo vysvětlení fungování poněkud složitější a vyžadovalo by již vetší technické znalosti. Podíváme se tedy na princip fungování velice zjednodušeně. Tento typ disků je průlomový hlavně v tom, že nepoužívá žádné pohyblivé součástky jako tomu je u klasických HDD. Veškerá data se ukládají na Flash paměť, stejně tak jak je tomu u dnes velmi populárních Flash disků čí paměťových karet např. do telefonu.

Většina výhod vyplívá právě z konstrukce SSDček, žádné plotny, žádné pohyblivé součásti. Naopak zde získáme velkou spolehlivost a vysokou odolnost. Tyto disky jsou absolutně tiché a také spotřeba je výrazně nižší než u plotnový HDD. Bezkonkurenčně největší výhodou je pak rychlost čtení a zápisu, bežné hodnoty jsou u sekvenčního čtení i zápisu 550MB/s což je až 5x více než u HDD.

Nevýhodou tak v minulosti byla hlavně pořizovací cena, v současné době je ale i tento rozdíl prakticky smazaný. Pokud se tedy smíříte s nižší kapacitou, pak je na straně SSD disků velká výhoda.

V dnešní době již není vyjímkou kombinace obou disků jak ve stolním PC tak i notebooku. To je samozřejmě ideální řešení. SSD použijete na operační systém a programy, HDD pak na objemnější data jako jsou fotky, videa apod.

Na závěr si můžeme shrnout klady a zápory jednotlivých typů disků :

SSD :

+ podstatně rychlejší přenos dat

+ tichý a úsporný provoz

+ vyšší spolehlivost a odolnost

- menší maximální kapacity

 

HDD :

+ velmi dobrá cena za 1TB

+ dostupné i extrémní kapacity

- výrazně nižší přenosové rychlosti

- hlučnost, vibrování, vyšší spotřeba

- náchylnost k otřesům