POZOR ZMĚNA! Od 2.3. je naše prodejna na Letenském náměstí TRVALE UZAVŘENA z důvodu STĚHOVÁNÍ! Objednávky expedujeme dál v běžných časech. Děkujeme za pochopení a těšit se na Vás budeme v nové prodejně!

Grafické karty u notebooků

Grafická karta ( také se ji říká GPU ) je v notebooku určena pro tvorbu obrazu. Každý notebook je vybavený grafickou kartou, bez ní bychom zkrátka na LCD displeji nic neviděli.

Sdlílená vs. dedikovaná

V praxi rozlišujeme dva základní druhy grafických karet. První jsou karty sdílené ( integrované ), které jsou dnes již bez vyjímky součástí procesoru. Jejich výhodou je bezesporu to, že jsou poměrně úsporné a stačí na běžné činnosti jako je prohlížení webových stránek, sledování filmů a fotografií a prácí s kancelářským balíkem typu Office. Současné sdílené karty jsou již na slušné úrovni, bezproblému zvládají vysoké rozlišení Full HD či 4K.

Velmi často se v noteboocích setkáme se sdílenou grafikou od Intelu, typycky pak Intel HD Graphics s různým označením, které vychází z generace daného procesoru. Grafické karty od 4.generace jako jsou např. Intel HD 4600 a vyšší lze využít i k občasnému hraní nenáročných her v nízkých detailech. Nelze však tuto kartu považovat za herní, na takové karty se podíváme dále.

Tím se dostáváme k druhému typu karet, tím jsou karty dedikované ( diskrétní ), které se nachází v samostatném čipu na základní desce. Výhodou oproti sdíleným kartám je jejich vyšší výkon a tudíž i využití v herních i pracovních strojích. Některé programy totiž dokáží využít akceleraci výpočtů za pomoci grafické karty. Jako nevýhodu lze zmínit vyšší spotřebu, a tedy nižší výdrž práce na baterii, to ale u výkonných notebooků ani neočekáváme.

Dedikované karty dále dělíme na dva běžné typy. Tzv. herní ( zábava, hraní her ) a profesionální ( architekti, vývojáří a konstruktéři ). Výrobci grafických karet používají různá označení pro odlišení těchto karet. Herní karty od nVidie najdeme pod označením GeForce GTX či RTX a od AMD to jsou čipy Radeon. Mezi profesionální pak patří nVidia Quadro a AMD FirePro.

Vlastní vyhrazená paměť pro dedikované karty

Dedikované karty mají navíc svou vlastí paměť a nemusí tak ubírat cenné gigabajty z operační paměti a tím pádem zpomalovat běžnou činnost na notebooku. Kapacita této paměti je důležitá především při hraní počítačových her, obecně je však důležitější přítomnost takové karty v notebooku než velká kapacita paměti. V současné době je standardem 2 - 6 GB vlastní paměti u dedikovaných karet.

Naše doporučení pro výběr vhodné karty

V případě, že vybíráte notebook pro běžnou každodenní činnost jako je prohlížení internetových stránek, psaní textů v textovém editoru či vyřizování emailové komunikace případně sledování multimediálního obsahu ( poslech hudby či pouštění filmů ), pak si bez problémů vystačíte se sdílenou grafickou kartou. Pokud však vybíráte notebook na plnohodnotné hraní počítačových her či práci s grafickými programy pak hledejte notebook s dedikovanou grafickou kartou typu GTX / Radeon nebo Quadro / FirePro.